Za svojím snom

Každý jeden z nás sníva, rozmýšľa a plánuje si svoje sny. Poznáte človeka, ktorý by to nerobil? Ktorý nesníva o bohatstve, ktorý nemá žiadny cieľ? Taký neexistuje a keď áno, popiera iba skutočnosť.

Väčšina z Vás už niekedy počula známu vetu: „ Peniaze nie sú všetko“ . Skúste sa na chvíľu zastaviť v tom našom hektickom svete a popremýšľať nad skutočným významom týchto slov. Mňa osobne táto veta dokáže vytočiť. Hovorím si, že to je tá najväčšia hlúposť. Toto snáď môže povedať len ten, kto žiadne peniaze nemá a snaží sa vsugerovať si, že vlastne žiadne ani nepotrebuje. Ide tu ale o inú vec. Tie peniaze, bohatstvo, to všetko je len PROSTRIEDOK na dosiahnutie našich snov. Peniaze samé o sebe sú len ďalšie slovo v slovníku. Ale keď si za nimi predstavíme každý svoj konkrétny sen, ktorý vďaka nim môžeme zrealizovať, dostávajú peniaze významnú silu. Niekto si pod peniazmi predstaví krásny dom so záhradou, iný exkluzívnu dovolenku pri mori, ďalší má s peniazmi spojenú pomoc druhým v podobe charity a podobne. Každý má svoj sen, ale jedno majú všetci spoločné, pod pojmom peniaze vidia slobodu. Slobodu v tom slova zmysle, že môžu splniť sny sebe či druhým, bez toho aby tam bolo nejaké “ALE”.

To je pekné, teraz si uvedomujem, že peniaze sú treba, ale ako ich teda získať? Áno priznávam, že toto je ťažký oriešok. Nato, ako ho rozlúsknuť, nie je stopercentný návod. Napokon, čo v našom živote je stopercentné, že? Niekto si možno hovorí, vyhrať tak nejaký ten milión by nebolo zlé, zmenilo by mi to život. Áno? Ste si istí? Čo presne si pod tou zmenou predstavujete? Čo by ste s tým miliónom urobili? Kúpili by ste si auto? Byt? Dovolenku? Dali ho na charitu? Veľmi pekná predstava, ale naozaj by Vám to nové auto zmenilo život? Ja si trúfam tvrdiť, že pravdepodobne nie. Aby Vám takto nadobudnuté peniaze zmenili život, tak to chce úplne iný spôsob uvažovania. A to je tá pointa.

Pamätajte si, ako som hovorila, že nie je stopercentný návod, ako byť úspešný. Je tu len jeden faktor, ktorý sa najviac blíži k tým sto percentám zaručujúcich úspech. Je to spôsob, akým pracujete so svojimi myšlienkami. Máme tendenciu vážiť si viac vecí, za ktoré sme museli zaplatiť viac peňazí. A to, čo dostaneme zadarmo alebo, čo má cenovku s malou cifrou, máme tendenciu brať ako samozrejmosť, alebo si to aspoň vážime menej. K tomu pridáme fakt, že takto to berie väčšina ľudí, tak prečo práve ja by som to mala vnímať inak. Nie je toto časté uvažovanie väčšiny ľudí? Alebo aspoň tých 95 % populácie, ktorá nepatrí práve medzi najbohatších ľudí? Ide o to, že myšlienkami a tým, ako náš mozog funguje sa zaoberá minimum ľudí. Mozog je súčasťou toho, čo sme získali pri narodení. Prečo by sme mu mali venovať väčšiu pozornosť, zaoberať sa ním, ako funguje, ako ho používať a podobne?

Paradoxne je to to jediné, čo nám môže zaistiť úspech, bohatstvo, šťastie, spokojnosť, životné naplnenie. Presne tak, náš mozog sme dostali zadarmo, nikto nám nikdy nehovoril, ako ho používať a predsa sme si stým NEJAKO poradili. NEJAKO používať je výstižné, pretože si predstavte, keby ste to zmenili na EFEKTÍVNE používať. Bolo zistené, že každému z nás prebehne hlavou 20 000 myšlienok. V iných zdrojoch sa uvádzajú dokonca aj väčšie čísla. Aké sú to myšlienky? Čo Vám chodí hlavou behom dňa? Sú to myšlienky, ktoré aspoň trochu súvisia s Vašimi životnými cieľmi, či už si pod tým predstavíte peniaze, uznanie, lásku, či niečo iné? Alebo sa zaoberáme väčšinu dňa vecami, ktoré nijako nesúvisia s našimi cieľmi?

Neuveriteľné, keby mi niekto v minulosti povedal, že budem zástancom tejto myšlienky, asi by som sa mu vysmiala. Vždy keď som niekde počula alebo čítala, že sny a ciele sú to hlavné, čo odlišuje úspešných od neúspešných, len som sa pousmiala a povedala si, kedy sa konečne dozviem nejakú poriadnu radu, ako sa stať úspešnou. Ale dnes sa čím ďalej viac utvrdzujem, že to je jediné, čo môže môj život trvale ( a to je dôležité ) zmeniť k lepšiemu. Keď budem žiť zo dňa na deň a čakať, či mi príležitosť pristane pred nosom, mám diametrálne menšiu šancu, že tam naozaj pristane, a už vôbec mi nikto nezaručí, že aj keď tam niečo pristane, tak to tam aj vydrží.

Je len na nás, aby sme si pripustili fakt, že každý sám za seba musí prevziať zodpovednosť za svoj život. To je alfou a omegou receptu na šťastný a spokojný život. Zodpovednosť zato, ako bude vypadať. Stotožnite sa s myšlienkou, že každý z nás má možnosť urobiť si svoj život taký aký chce a nikto iný to za nás neurobí. Viem, že každý hľadá a chce mať istotu. Istotu v manželstve, istotu v práci a podobne. Pritom si, ale neuvedomujeme, že tú jedinú istotu, ktorú môžeme mať je nutné hľadať sám v sebe.

Nemôžeme na sto percent ovplyvniť, či náš partner nám bude verný, či tú svoju dobre platenú prácu budeme mať aj za ďalších 5 rokov, ale to čo na sto percent môžeme ovplyvniť je náš postoj. Ako budeme myslieť, o čom budeme premýšľať, ako si naplánujeme život, aký postoj k životu si celkovo nadstavíme. Nenechajte ostatných aby Vám udávali smer vašej životnej cesty, je to vaša cesta a ako každý máte aj vy právo byť kapitánom na svojej lodi. Na tej lodi, ktorá pláva za vašimi snami a životnými cieľmi.

Bc. Mária Hambálková