Osem rád nad zlato pri úvere na bývanie

hypotékaAk chcete bývať a máte na prvý pohľad len dve možnosti? Hypotéku alebo stavebné sporenie? V skutočnosti oba spomenuté produkty môžete s pomocou skúseného finančného sprostredkovateľa použiť doslova na množstvo spôsobov. Inšpirujeme Vás, ako rozmýšľať nad vlastným bývaním. Akýkoľvek úverový prešľap v histórií znamená riziko zamietnutia úveru. Platí, že na väčšie investície je dobrá hypotéka naopak na menšie investície zase stavebné sporenie. Ak sa budete držať nasledujúcich rád, dokážeme spoločne z každého produktu na bývanie vyťažiť maximum. Máme pre vás osem rád pri úvere na bývanie. Hypotéka nie je ani z ďaleka jednoduchý produkt. Sadzby hypoték sú dnes rekordne nízko a preto je ten správny čas nad bývaním ak vôbec nad tým čo len trocha rozmýšľate. Je nepochybne ten správny čas…..

1. Na celý pozemok vám nepožičia nikto.

Žiadna banka vám dnes nepožičia na celú celú cenu kupovaného pozemku, vyžaduje sa minimálne 15 % vlastných zdrojov. Pri pozemku si dajte pozor na to, aby bol určený na bývanie a mal vydané stavebné povolenie. V opačnom prípade nedostanete úver.

2. Pozor na podmienky úrokovej sadzby. 

Pre najnižší úrok si často treba kúpiť dodatočné produkty, ktoré vám zvyšujú cenu úveru. Zvážte, ktoré potrebujete a pri porovnávaní počítajte aj s týmito nákladmi navyše.

3. Nesplnenie podmienok dvíha úrokovú sadzbu. 

Treba si dať pozor na plnenie podmienok, za ktoré ste dostali zľavu z úrokovej sadzby (ak ich neplníte, banka Vám automaticky v danom mesiaci siahne na zľavu, t.k. dvihne úrok). Je to typický prípad, ak je úrok viazaný na kreditný obrat alebo zostatok na účte.

4. Vyplatenie starých úverov z nebankoviek.

Existuje niekoľko bánk, ktoré vedia vyplatiť jedným úverom staré úvery z bánk aj nebankoviek. Aby ste sa znovu nedostali do problémov v nebankovke, treba ušetrenú časť splátky investovať do viazaného finančného produktu, kde sa k financiám dostanete v prípade potreby rýchlo a s minimálnymi nákladmi (stavebné sporenie, fond peňažného trhu).

5. Nestačí si pozemok požičať. 

Časť ľudí si myslí, že ak žiadajú úver, že ak žiadajú úver len na stavbu, môžu stavať aj na rodičovskom pozemku. To je však omyl. Banky požadujú, aby žiadateľ o úver vlastnil pozemok aj nehnuteľnosť.

6. Banky riešia výstavbu rôzne. 

Niektoré banky vyžadujú pri financovaní vymurované základy a múry vystavané do základnej výšky, iné uvoľnia časť úveru aj pri prázdnom pozemku a čakajú na zápis rozostavanej stavby. Ak staviate, poradte sa, ktorá banka vám najviac pomôže.

7. Pozor na podmienky poistenia. 

Viaceré banky odporúčajú poistenie nehnuteľnosti či ochranu proti strate príjmu v partnerskej poisťovni, avšak tieto majú často mnoho výluk a reálne nekryjú riziko. Skôr ako poistenie uzavriete, poraďte sa o podmienkach.

8. Čerpaním úveru sa povinnosti nekončia. 

Banka po čerpaní úveru požaduje predloženie listu vlastníctva alebo foto dokumentáciu (pri rekonštrukcii). Prečitajte si pozorne zmluvné podmienky, aby ste neplatili zbytočné pokuty.

Vypracoval kolektív projektu Business Education