Nemáte radi peniaze?

Nedávno som si uvedomila, že niektorí ľudia sa až podozrivo často neradi rozprávajú o peniazoch. A keď už na ne príde reč, ošívajú sa a je vidieť, že im to nie je príjemné.

 

Dôvod môže byť celá rada. Ešte by som povedala, že tento nepríjemný pocit sa viac objavuje u starších ľudí. Mladšia generácia nemá už také zábrany, ale aj tak všetky debaty o peniazoch sú tzv. pohybovanie sa na tenkom ľade. Vezmite si napríklad bežnú situáciu pri platení v reštaurácii. Možno ste s tým nikdy žiadny problém nemali. Ja som si ale všimla, že ako náhle nastane táto situácia, zrazu sa obidve strany začnú tak nejako ošívať. Samozrejme, že niekedy viac, niekedy menej, ale minimálne v tej chvíli obidve strany cítia menšie napätie. Tento príklad je o tom, že aj v tzv. “nepodstatných“ bežných situáciách môžu peniaze spôsobovať vnútorné nepohodlie. Jedným z možných dôvodov, prečo sú peniaze nepopulárnou témou, je doba, v ktorej hlavne staršia generácia vyrastala. Keď si spomeniem na svoju babičku a náplň jej každodenného života, je to v mojich očiach povedzme – úplne iný svet. Hodnoty a priority v živote mali vtedy ľudia nadstavené trochu inak. Pojmy ako peniaze, úspech, bohatstvo medzi ich priority nepatrili. Neboli pre nich tak dôležité. Ale keď sa pozrieme do dnešného bláznivého sveta plného najrôznejších možností, ktoré sa pred nami otvárajú, je nesporné, že peniaze hrajú a budú hrať dôležitú úlohu v našom živote. Teda pokiaľ vašim životným heslom nie je ODRIEKANIE. V minulosti sa ľudia možno pomerne úspešne, v diskusii na tému peniaze, mohli vyhýbať, ale je to reálne aj v našej dobe? A teda, keď sa tomu nedá vyhnúť , nebolo by dobre zmeniť si tento pocit, ktorý s nimi máme spojený?

Určite ste už niekedy počuli: „Peniaze nie sú všetko. Peniaze sú zlé. Peniaze ku šťastiu nepotrebujem. Zase tí zazobanci zbytočne rozhadzujú peniaze, tie si určite nezarobili poctivo”. Neuveriteľné, aká bujná fantázia môže byť, keď si človek chce niečo odôvodniť. Niekedy si hovorím, že keby človek venoval aspoň pätinu času, ktorý každodenne strávi tým, že si vytvára mienku a výhovorky, produktívnejším myšlienkam, bol by už každý spokojný a úspešný. ( či už toto slovo znamená pre každého trochu niečo iné ). Páčia sa Vám príslovia? „Neschopní vysvetľuje. Kto nechce hľadá výhovorky, kto chce hľadá spôsoby – v jednoduchosti: Kde je vôľa, tam je cesta”.

Zamyslite sa. Dáva vôbec zmysel tvrdiť, že peniaze sú zlé? Určite poznáte vetu „Peniaze kazia charakter”. Nie je toto náhodou zasa len výhovorka, pre svoju neschopnosť a strach prevziať zodpovednosť za svoje činy? Je to o uhle pohľadu. Pre niekoho môže byť otec alkoholik odôvodnením toho, že jeho syn sa stal alkoholikom. Pre druhého, tá istá situácia, bude znamenať výzvu dokázať, že on bude iný ako jeho otec. Ten istý prípad a dva rôzne postoje. Ktorý je pre nás ten perspektívnejší?

Človek je tvor pohodlný a lenivý. Nie nadarmo sa hovorí, že práve lenivosť bola a je hnacím motorom všetkých vynálezov a pokrokov. Je ľahšie hľadať za svoje neúspechy vinníka inde. Hodiť zodpovednosť na niekoho iného. Ako tí čo majú peniaze a nechali sa strhnúť ich mocou, tak aj tí, ktorí ich moc nemajú a závistlivo sa na nich pozerajú. Obe strany majú tendenciu za svoje chovanie obviňovať peniaze. Bohatí sa snažia odôvodniť svoje niekedy až príliš zhýralé a nemorálne chovanie a chudobní hľadajú výhovorky, prečo tie peniaze nemajú – veď oni ich vlastne ani nechcú, ešte by im náhodou pokazili charakter. Dáva to zmysel? Zaoberať sa peniazmi druhých a plytvať tak svojim časom?

Môj názor teda je, že ľudia, čo tvrdia, že nemajú radi peniaze, to jednoducho nemôžu myslieť vážne. Pravdepodobne sa snažia sami seba presvedčiť, že to tak naozaj je. Vo vnútri ale aj tak cítia, že aj keď si za peniaze človek nemôže niektoré veci kúpiť priamo ( napr. najčastejšie spomínané zdravie ), tak pokiaľ ich máme, život je dosť jednoduchší. Ono totiž aj to zdravie s nimi ide pomerne dosť ovplyvniť. Keď nemusíme riešiť peniaze, môžeme dbať na prevenciu v podobe kvalitných potravín a najrôznejších doplnkov stravy. Môžeme si vybrať lepšie miesto na bývanie. Nemusíme si lumpovať zdravie nevhodnou prácou, ktorú máme len z dôvodu nutnej obživy. Platiť si osobného trénera, ktorý nám bude pomáhať udržovať naše telo v kondícii. Keď pôjde do tuhého, tak si môžeme dovoliť zaplatiť tých najlepších doktorov a zvýšiť tak šancu na uzdravenie atď. Či sa nám to páči alebo nie, realita už je taká. S peniazmi sa žije lepšie.

Najväčšiu výhodu spojenú s tučným kontom vidím v tom, že človek je pánom svojho času. Ide tu o čas, s ktorým môžeme vynaložiť podľa svojho uváženia. Nikto vám nehovorí, kedy máte prísť do práce a kedy môžete odísť. Nezáleží na tom, či si zoberiete týždeň dovolenky navyše. Nie ste viazaný zodpovednosťou za svoju rodinu. Nemusíte totiž riešiť, či ich dokážete tento mesiac zabezpečiť. A môžete im venovať toľko času, koľko budete chcieť. Čas ktorý si síce nemôžete kúpiť v pravom slova zmysle, ale predsa to svojim spôsob ide. Toto je ten hlavný dôvod, prečo si myslím, že peniaze proste musí každý, či chce, či nie mať rád.

Kolektív projektu Business Education